Főooldal
Árpádházi Szent Erzsébet óvodánk védőszentje

Árpádházi Szent Erzsébet óvodánk védőszentje


Az elmúlt héten rá emlékeztünk.

Megismertük Szent Erzsébet történetét, rózsát készítettünk, kenyeret sütöttünk, Szent misével és kenyér szenteléssel zárult a hét. A szeretet kenyérét intézményi partnereink is megkapták.

Árpád-házi Szent Erzsébet II. András magyar király és Merániai Gertrúd lánya volt. 1207-ben született az öt gyermek közül harmadikként. Erzsébetet négy éves korában eljegyezték I. Hermann türingiai tartománygróf fiával, Hermann-nal, aki később meghalt, így Erzsébet annak öccsével, Lajossal lépett frigyre. Boldog házasságban éltek, három gyermekük született. Ám Lajos már nem láthatta harmadik gyermeküket, mert életét vesztette egy keresztes hadjáratban. Lajos öccsei igen keményen bántak Erzsébettel: a 20 éves özvegyet megfosztották a vagyona kezelésének jogától és férje birtokainak jövedelmétől. A kialakult helyzet miatt elhagyta Wartburgot gyermekeivel. Fonással tartotta fenn magát és megmaradt ékszerei eladásából nevelte gyermekeit. Assisi Szent Ferenc harmadrendjének tagja lett, ettől kezdve egyszerű szürke köntösben járt. Erzsébet 3 nappal előbb megmondta halálának napját. 1231. november 17-én halt meg. IX. Gergely pápa 1235-ben szentté avatta.Erzsébet kivételes teremtés volt. A szíve tele volt jóindulattal, elfogadással és szeretettel. Menedékhelyet hozott létre árva gyermekek számára, majd kórházat alapított, ahol ő maga is segített a beteg ápolásában. A szegényeket segítette.Az Erzsébet személyéhez fűződő legendák közül a leghíresebb aRózsa

Legenda: Erzsébet éppen a szegényekhez tartott kenyérrel teli kötényével, amikor sógora látni akarta mit visz. Erzsébet csak annyit mondott: rózsákat. S csodák csodájára, amikor erővel Henrik a kötényébe nézett valóban csak rózsákat látott. Erzsébetet ezért leginkább rózsákkal a kötényébe ábrázolják.